Dopis ženě – jak zazimovat nářadí ⛄

SHRNUTÍ: Míša si pořád stěžuje, že venku necháváme hračky a nářadí napospas mrazivé zimě. Že prej těm věcem mráz nedělá dobře. A tak mi strká do zahradního domku kyblíčky a lopatičky, Tatru, dětská odrážedla, ale i lopaty, rýče, krumpáč, hrábě a smetáky. Aby to prý nezmrzlo.

Míša si pořád stěžuje, že venku necháváme hračky a nářadí napospas mrazivé zimě. Že prej těm věcem mráz nedělá dobře. A tak mi strká do zahradního domku kyblíčky a lopatičky, Tatru, dětská odrážedla, ale i lopaty, rýče, krumpáč, hrábě a smetáky. Aby to prý nezmrzlo.

Když pak chci něco z domku vytáhnout, musím si buď „proklestit“ cestu hromadou krámů, nebo ty krámy rovnou vyházet ven. Pěkně na mráz. A ženu nezapomenu poučit, že ty krámy musí mít jedno místo, na kterém je zase najdeme.

Ale víte co, něco jí řeknu a ona to za týden zapomene a nastrká do domku. A já pak zase hledám nářadí venku. To je práce pro kočku.

Proto ji píšu tenhle „dopis“. Míšo, přečíst, vytisknout a pověsit v kůlně, v zahradním domku a vůbec všude, kde to budeš mít na očích. Konečně budeš vědět, jak správně zazimovat zahradní nářadí.

„Zazimování“ v našem podání
„Zazimování“ v našem podání

Víte, že: Správným zazimováním prodloužíte životnost zahradního nářadí.

Nejenom květiny a stromky, ale také zahradní nářadí je potřeba správně zazimovat.

Základem je očištění od trávy a hlíny, ale také přebroušení, vypuštění olejů i paliva a konzervace. Velkou roli při zazimování hraje i správné uložení. Do skladu, garáže i zahradního domku by se neměla dostat voda, kvůli které by nářadí mohlo zrezivět.

Jak na správnou údržbu ručního zahradního nářadí

Drobné ruční nářadí rádo koroduje. Schválně se doma mrkněte na:

  • motyky a motyčky,
  • lopaty a rýče,
  • zahradní nůžky,
  • krumpáč,
  • hrábě a další…

Před zazimováním zkrátka očistěte nářadí od zbytků hlíny a rostlin. Všechno kovové oškrábejte starým nožem a rez oškrábejte ocelovým kartáčem.

Jestli jste některé kousky nářadí v létě zapomněli v trávě a teď je hodně zrezlé, použijte tzv. odrezovače.

Antikorozní přípravky se na nářadí aplikují buď štětcem, menší kousky je ale možné do přípravku rovnou ponořit. Na etiketě si přečtěte, jak správně s přípravkem zacházet, jelikož někdy se odrezovače po určité době působení omývají vodou, jindy je potřeba nanést ochranný nátěr.

Víte, že: Abyste předešli tvorbě koroze, skladujte menší ruční nářadí s kovovým zakončením v kbelíku s pískem a olejem.

Ruční nářadí máme většinou dřevěné a vydrží nám v průměru 2 roky. Takže žádná sláva. Zvažuji od příštího roku kupovat dražší, asi od Fiskars.

Péče o nářadí s ostřím

Zahradní nože, nůžky či pilky očistěte od zbytků hlíny, pilin a jiných nečistot. V případě nůžek se pečlivě věnujte i hůře dostupným místům u rukojeti nebo u středové matice, kterou je dobré při čištění povolit.

Ostří nůžek, nožů a pil se doporučuje čas od času nabrousit a pravidelně jej ošetřovat olejovým filmem. Díky správné péči, bude ostří déle sloužit a při práci s nářadím se tolik nenadřete. Pro ostření se nejčastěji používá kotoučová bruska, ale také ruční pilník.

Víte, že: Podle zahradnických příruček byste ostří měli brousit po každém stříhání.

Péče o násady a topůrka

Pokud máte zahradní náčiní s dřevěnými násadami a topůrky, je potřeba jim věnovat maximální péči. Klínky či vruty zajistěte, aby se topůrka neviklala a dobře držela.

V případě, že na dřevěné části najdete třísku, ihned ji odstraňte a prasklou násadu vyměňte. Aby se vám s násadou dobře manipulovalo, neodporučuje se poškozenou dřevěnou část slepovat lepidlem či lepicí páskou.

Dřevěné části zahradního náčiní ošetřete olejem (sáhnout můžete třeba po lněném) nebo voskem na dřevo. Ve spodní části, kde se napojují například na rýč, naneste stejný nátěr, který používáte na kovové tělo.

Zazimování motorových pomocníků

Mezi nejčastěji používané motorové náčiní patří zahradní sekačka a motorová pila.

Správné odstavení zahradní sekačky

Zazimování motorové sekačky rozhodně neprobíhá tak, že ji jen uložíte na suché místo. Před tím, než ji necháte „odpočívat“, je nutné ji očistit od zbytků trávy a jiných nečistot. Nejlepším a nejúčinnějším pomocníkem je v tomto směru vapka.

Víte, že: Při mytí vodou musíte dát pozor, aby se voda nedostala do čističe vzduchu, elektrické instalace a ložisek.

Nezapomeňte také očistit kryt filtru a filtr samotný. Pro odstranění nepořádku můžete použít vysavač. Pokud je filtr hodně zanesený, vyměňte jej. Jen tak nebude zbytečně omezovat průtok vzduchu, a tak snižovat výkon přístroje.

Nejdůležitějším krokem je však vyčerpání paliva z palivové nádrže. Starý benzín by totiž při používání během další sezony mohl ucpat karburátor. Pro odčerpání můžete použít hadičku a benzin nechat vytéct do vhodné nádoby. Většinu sekaček je možné naklonit na bok a nádrž dokonale vyprázdnit.

Při zazimování se doporučuje vyšroubovat svíčku a otvorem do válce kápnout zhruba 3 cm3 oleje. Motor protočte na prázdno, díky čemuž se olej dostane na všechna místa na stěnách válce. Na nože a další ocelové části, které nechrání nátěr, nanesete vrstvu konzervačního oleje ideálně ve spreji.

Uložení motorové pily

Než uskladníte motorovou pilu, sundejte řetěz a nastříkejte ho konzervačním olejem. Ovšem jen v případě, že ho nechcete nechat odborně nabrousit – to ho pak neolejujte, ale zavezte ho na broušení suchý a čistý.

Výborný pomocník je petrolej – dokáže uvolnit ten černý sajrajt, co najdete za krytem rozety. Tam se mísí olej s pilinami, tvoří se mazlavá hmota, která brzdí řetěz.

Do pily na zimu nemusíte doplňovat mazací olej – to si nechte na jaro, až zase začnete řezat.

Určitě ale nezapomeňte vyprázdnit karburátor i palivovou nádrž, protože by se mohly po dobu uskladnění pily slepit membrány karburátoru a to fakt nechcete. U elektrických pil se o náplně samozřejmě starat nemusíte.

Mazací olej řetězu a piliny udělají za krytem rozety dost nechutný sajrajt, který je potřeba před zazimováním vyčistit, jinak to zatuhne a na jaře s čištěním budete mít daleko více práce.

Kam nářadí uskladnit

  • Vyberte suché místo.
  • Není dobré nechat nářadí položené na zemi v garáži. Voda a sůl z kol vašeho auta může nářadí poškodit.
  • Ideálně nářadí pověste na stěnu, nebo uložte do regálu

Inspirace pro ukládání nářadí

Inspiraci hledejte na Pinterestu, kde jsem našel tyhle fotky.
PrazakVenkovanem

PrazakVenkovanem

Leave a Replay

Kdo jsem?

Adam Vrána – spokojený venkovan, autor blogu o rekonstrukci 100 let staré chalupy. 37 let jsem prožil v panelácích v Ostravě, Praze a Berouně. Zednickou lžíci jsem vzal do ruky poprvé v roce 2018.

Živím se jako UX textař

Nejnovější zápisky

Sledujte mě na FB

Můj instáč