Důležitá kniha, která mi pomohla. Martin Perlík - Rekonstrukce rodinného domu

Jak 🚧 rekonstruovat starý dům

Tak na tuhle otázku neexistuje jedna správná odpověď. S Míšou jsme teprve plánovali vlastní bydlení a nevěděli, jestli stavět nový, nebo rekonstruovat starý dům. Jak jsme se nakonec rozhodli? A co nám pomohlo se rozhoupat?

Jak dlouho a za kolik?

U stavby nového domu jsem si dokázal náklady přibližně spočítat, a to díky ceníku typových domů. Ale spočítat si náklady rekonstrukce starého domu jsem zatím spočítat neuměl. A už vůbec jsem netušil, jak dlouho se může táhnout oprava domu. Na řadu přichází samostudium v knihách.

Neprohloupí, kdo si knihu koupí

Souběžně s kontaktováním stavebních firem se specializací na typové domy jsem začal pátrat také po informacích o rekonstrukcích starých domů. Chtěl jsem vědět, která varianta je dražší. Opravit starý, nebo postavit nový dům?

Po pár dotazech v Googlu jsem se dostal na článek Martina Perlíka 9 rad pro rekonstrukci domu. Po přečtení dalších jeho článků jsem se rozhodl koupit i knihu Rekonstrukce rodinného domu. A pak ještě další knihy.

Tohle jsou moc užitečné knihy pro člověka, který vůbec netuší, jak zrekonstruovat barák, a kolik to vlastně může stát peněz

Stavař, co rozumí starým barákům

Martin Perlík

Autorizovaný stavební inženýr se specializací na rekonstrukce starých domů.

Martin je člověk, který dokáže:

  • posoudit technický stav chalupy,
  • navrhnout její nové využití,
  • vypracovat projekt rekonstrukce.

Mimochodem, pokud vás téma oprav starých baráků zajímá, doporučuji sledovat tuhle FB stránku. Tam jsem se dozvěděl o semináři pro lidi, kteří chtějí opravovat starý dům. A v říjnu 2015 jsem se na seminář přihlásil.

Nevíte jak na to? Vyrazte na seminář

Na semináři jsem byl jediný, kdo neměl koupený vlastní barák 🙂 To však nevadilo, byl jsem na průzkumu. Od semináře Nebojte se rekonstrukce domu jsem si sliboval, že získám minimální vědomosti k tomu, abych si rekonstrukci dokázal správně spočítat, naplánovat, a ideálně pohlídat realizaci.

Konečně to rozseknu. Stavět, nebo rekonstruovat? To je oč tu běží.

Po semináři jsem měl jasno. Starý dům nechci. Vyjde nás to dráž, než postavit nový. Jen jsem přišel domů, hned jsem tu převratnou novinu manželce vyklopil. O tom už Míša psala tady.

Ale víte, jak to chodí. Uplynul nějaký čas a po roce se mi to rozleželo v hlavě. Začal jsem ve starých domech vidět genia loci. A tak jsme s Míšou začali hledat staré domy s duchem místa.

100 let stará chalupa po rekonstrukci

Po téměř 2 letech hledání to najednou přišlo — Míša našla dům snů na Srealitách. Byla to sto let stará chalupa v jižních Čechách. Hned po první prohlídce jsme věděli, že ji chceme. No jo, ale nekoupíme si zajíce v pytli? Prdlajs domům rozumíme. Potřebujeme odborníka, aby dům proklepl za nás. Píšu Martinovi.

Martin Perlík podruhé v akci

Nejvíc mě zajímalo, jestli barák není vlhký. Podřezání nebo injektáž je moje noční můra. A tak stavební inženýr přikládal vlhkoměr na každou stěnu, jako stestoskop na hruď nemocného. A výsledek? Chalupa vlhká není. Nikde!

To je až k nevíře — bál jsem se trochu té skály za domem, že po ní poteče voda přímo do baráku. Ale vypadá to, že voda stéká pod dům a tam se nějak záhadně vsakuje do země. 🙂

Skála za domem, ze které jsme měl strach, aby nebyla zdrojem vlhkosti.
Ten kopeček za modrým pískovištěm, tak to je prosím skála. A na ní dům stojí. To jsme zjistili až za rok, kdy jsme kopli do podlahy

Chalupa v suchu

Asi ta stará drenáž funguje. Střecha je taky v pořádku. Dům vypadá velmi zachovale, za což prý určitě může rekonstrukce, kterou spáchal poslední majitel v roce 1996.

Konečný verdikt zní: Schváleno ke koupi a to bez výhrad. Spadla mi skála ze srdce.

Kolik peněz potřebujeme?

Prodejní cena domu byla 1,8 milionu. Na kolik nás vyjde rekonstrukce? Jak velkou si máme vzít hypotéku? Teprve teď začíná pořádné dobrodružství.

Nesmím dopustit, aby nám během stavby došly peníze. Celou rekonstrukci musíme správně spočítat. Pak teprve uvidíme, jak velkou si máme vzít hypotéku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *