SHRNUTÍ: V roce 2015 jsem šel na seminář. Byl jsem tam jediný, kdo neměl koupený vlastní barák 🙂 Od semináře "Nebojte se rekonstrukce domu" jsem si sliboval, že pochopím, jak si rekonstrukci správně spočítat, naplánovat i pohlídat realizaci.

Tak na tuhle otázku neexistuje jedna správná odpověď. S Míšou jsme teprve plánovali vlastní bydlení a nevěděli, jestli stavět nový, nebo rekonstruovat starý dům. Jak jsme se nakonec rozhodli? A co nám pomohlo se rozhoupat?

Rekonstrukce starého domu: Jak dlouho a za kolik?

U stavby nového domu jsem si dokázal náklady přibližně spočítat, a to díky ceníku typových domů. Ale spočítat si náklady rekonstrukce starého domu jsem zatím spočítat neuměl. A už vůbec jsem netušil, jak dlouho se může táhnout oprava domu.

Na řadu přichází samostudium v knihách.

Knihy o rekonstrukci starého domu

Souběžně s kontaktováním stavebních firem se specializací na typové domy jsem začal pátrat také po informacích o rekonstrukcích starých domů. Chtěl jsem vědět, která varianta je dražší. Rekonstruovat starý dům, nebo postavit novostavbu?

Po pár dotazech v Googlu jsem se dostal na článek Martina Perlíka 9 rad pro rekonstrukci domu.

Po přečtení dalších jeho článků jsem se rozhodl koupit i knihu Rekonstrukce rodinného domu, která v podstatě popisuje rekonstrukci starého domu na různých konkrétních příkladech. A pak ještě další knihy o rekonstrukcích starých domů nebo jeho dílčích částí.

Tohle jsou moc užitečné knihy pro člověka, který vůbec netuší, jak zrekonstruovat barák, a kolik to vlastně může stát peněz

Stavař, co rozumí starým barákům

Martin Perlík

Autorizovaný stavební inženýr se specializací na rekonstrukce starých domů.

Martin je člověk, který dokáže:

  • posoudit technický stav chalupy,
  • navrhnout správný postup při rekonstrukci staré chalupy,
  • vypracovat projekt rekonstrukce.

Mimochodem, pokud vás téma rekonstrukcí starých domů zajímá, doporučuji sledovat tuhle FB stránku. Tam jsem se dozvěděl o semináři pro lidi, kteří chtějí rekonstruovat starý dům nebo chalupu. A v říjnu 2015 jsem se na seminář přihlásil.

Nevíte jak na rekonstrukci domu? Vyrazte na seminář

Na semináři jsem byl jediný, kdo neměl koupený vlastní barák 🙂

To však nevadilo, byl jsem na průzkumu. Od semináře Nebojte se rekonstrukce domu jsem si sliboval, že získám minimální vědomosti k tomu, abych si rekonstrukci venkovské chalupy dokázal správně spočítat, naplánovat, a ideálně pohlídat realizaci.

Konečně to rozseknu. Stavět nový, nebo rekonstruovat starý dům? To je oč tu běží.

Po semináři jsem měl jasno. Starý dům nechci. Vyjde nás to dráž, než postavit nový. Jen jsem přišel domů, hned jsem tu převratnou novinu manželce vyklopil. O tom už Míša psala tady.

Ale víte, jak to chodí. Uplynul nějaký čas a po roce se mi to rozleželo v hlavě. Začal jsem ve starých domech vidět genia loci. A tak jsme s Míšou začali hledat staré domy s duchem místa.

100 let stará chalupa před rekonstrukcí

Po téměř 2 letech hledání to najednou přišlo — Míša našla dům snů na Srealitách. Byla to sto let stará chalupa v jižních Čechách. Hned po první prohlídce jsme věděli, že ji chceme.

No jo, ale nekoupíme si zajíce v pytli? Prdlajs domům rozumíme. Potřebujeme odborníka, aby dům proklepl za nás. Píšu Martinovi.

Martin Perlík podruhé v akci

Nejvíc mě zajímalo, jestli chalupa není vlhká. Podřezání nebo injektáž je moje noční můra. A tak stavební inženýr přikládal vlhkoměr na každou stěnu, jako stestoskop na hruď nemocného. A výsledek? Chalupa vlhká není. Nikde!

To je až k nevíře — bál jsem se trochu té skály za domem, že po ní poteče voda přímo do baráku. Ale vypadá to, že voda stéká pod dům a tam se nějak záhadně vsakuje do země. 🙂

Skála za domem, ze které jsme měl strach, aby nebyla zdrojem vlhkosti.
Ten kopeček za modrým pískovištěm, tak to je prosím skála. A na ní chalupa stojí. To jsme zjistili až za rok, kdy jsme kopli do podlahy.

Chalupa je kupodivu v suchu

Asi ta stará drenáž funguje. Střecha je taky v pořádku. Dům vypadá velmi zachovale, za což prý určitě může rekonstrukce, kterou spáchal poslední majitel v roce 1996.

Konečný verdikt zní: Schváleno ke koupi a to bez výhrad. Spadla mi skála ze srdce.

Kolik peněz potřebujeme na rekonstrukci staré chalupy

Prodejní cena domu byla 1,8 milionu. Na kolik nás vyjde rekonstrukce starého domu? Jak velkou si máme vzít hypotéku? Teprve teď začíná pořádné dobrodružství.

No podívejte se na ni. Na 100 let starou chalupu před rekonstrukcí 🙂 My jsme se zamilovali docela rychle. Teď už jen sehnat těch pár milionů na nákup a rekonstrukci starého domu.

Nesmím dopustit, aby nám během stavby došly peníze. Celou rekonstrukci musíme správně spočítat. Pak teprve uvidíme, jak velkou si máme vzít hypotéku.

PrazakVenkovanem

PrazakVenkovanem

Leave a Replay

Kdo jsem?

Adam Vrána – spokojený venkovan, autor blogu o rekonstrukci 100 let staré chalupy. 37 let jsem prožil v panelácích v Ostravě, Praze a Berouně. Zednickou lžíci jsem vzal do ruky poprvé v roce 2018.

Živím se jako UX textař

Nejnovější zápisky

Sledujte mě na FB

Můj instáč