Nemám řemeslníky. Jak mám sakra opravit 100 let starou chalupu během půl roku, když nemám řemeslníky? To je úlet! O rekonstrukci baráku nic nevím. Stejně tak o celém stavebnictví. Jsem UX textař, chlápek „od počítačů“, jak by řekli chlapi ve Stádlci 🙂
Umíš opravit chalupu, Adame?
Umím zatlouct hřebík. To jako jo. A taky vzít vrtačku, když musím přivrtat poličku. Třeba do panelu. Ale opravit starou chalupu? A předělat ji na dům k trvalému bydlení? Tak to je, přátelé, PREMIÉRA.
Svépomocí, na klíč nebo něco mezi?
Opravu chalupy začínám plánovat. Mám hrubý seznam nutných oprav a začínám hledat firmy a řemeslníky. Posílám jim poptávky. Každou nabídku zařadím to tabulky pojmenované ROZPOČET STÁDLEC.

4 jednoduché nápady, jak neztrácet čas při rekonstrukci chalupy
Jak zbytečně neplýtvat časem při opravě chalupy? Tady jsou zaručeně nejlepší nápady z vlastní praxe.
1) Sestavte si plán oprav v tabulce
Připravte si tabulku s jednoduchým plánem oprav ještě před tím, než začnete hledat řemeslníky.
Já jsem si tenhle plán udělal ještě před tím, než jsem žádal banky o hypotéku. Jednoduše proto, že v bance chtějí mít jasno, jaká bude cílová cena nemovitosti, na kterou si berete hypotéku, za kterou budete ručit právě tou rekonstruovanou nemovitostí. Cílovou cenu rekonstruovaného domu vypočtete jedině tak, že sečtete cenu kupní s cenou rekonstrukce.
Sepište si do tabulky seznam všech oprav, které v domě chcete udělat. Každá jedna část rekonstrukce na samostatný řádek. Díky tomu budete mít velmi přesný odhad celkové ceny rekonstrukce a bude moct detailně plánovat jednotlivé fáze rekonstrukce v dalších listech tabulky.
V první sloupci je seznam konkrétních částí rekonstrukce. Ve druhém si poznamenejte nabídnutou (nebo odhadnutou) částku za konkrétní položku rekonstrukce. Ve třetím sloupci si pak evidujte, jestli jde o částku vycházející ze skutečné nabídky, nebo jde o hrubý odhad, který jste si udělali na základě sběru informací na internetu. To abyste věděli, že se cenu může ještě zásadně měnit.

2) Nezdržujte se e-mailovými poptávkami
Nepište e-maily. Volejte a sejděte se s dodavateli přímo v domě. Dobrá rada z vlastní zkušenosti. Zpočátku jsem totiž všem dodavatelům posílal e-maily včetně přiložené specifikace konkrétní rekonstrukce. Ať už jsem hledal firmu na podlahy, nebo výrobce oken či elektrikáře a zedníky, vždy jsem jim poslal e-mail. To byla chyba.
Většina firem totiž vyšle svého obchoďáka, aby dům omrkl na místě. Ujasnil si vše potřebné, probral s vámi možné potíže, nástrahy nebo nejasnosti.
Okenář si potřebuje změřit okna přesně, zjistit tloušťku zdí a dohodnout se na hloubce osazení. Elektrikář potřebuje vidět stěny, do kterých bude nové rozvody sekat. A musí taky vědět, co všechno v baráku budete proudem napájet. Podle toho vám navrhne ideální počet jističů i velikost rozvodné skříně.

3) Proklepněte si dodavatele
Divili byste se, jak některé firmy lžou. Nebo jsou nespolehlivé. Já jsem takhle narazil těsně před začátkem rekonstrukce chalupy na nespolehlivého elektrikáře, který se na mě jednoduše vysral.
Nebo stavební firma, kterou mi bourala podlahy a koupelny, tak to byli panečku taky pěkní vyčůránci. Nejen že lhali o rozsahu prací, který údajně provedli, ale k tomu všemu ještě řadu prací doslova odflákli.
Po 40 dnech jsem všechny stavební firmu musel vyhodit a hledat za ni náhradu, což samozřejmě celou rekonstrukci protáhlo. Měl jsem nasmlouvané třeba podlaháře, kteří měli přijet vylít beton na podlahy, ale musel jsem je zrušit, protože stará podlaha nebyla vykopaná do požadované hloubky.
Proto radím: Nebojte se a zavolejte zákazníkům poptávaných dodavatelů. Řeknou vám, jestli je firma spolehlivá a odvádí kvalitní práci a včas.

4) Neustále na ty lidi dohlížejte a hoňte je
Říká se, že „slibem nezarmoutíš“. Ve stavebnictví to platí dvojnásob. Já jsem byl malý zákazník, neřešil jsem smlouvy se stavební firmou nebo elektrikářem. Tak nějak jsme se domluvili a počítal jsem, že slovo platí. Moje chyba.
Domluvili jsme se, že se začne v úterý bourat komín, ale v pondělí mi volali, že nestíhají a že začnou o týden později. Uf. Taková podpásovka. Nu dobrá. Tohle jsem skousl.
Domluvili jsme se, že se v kuchyni bude nahazovat sanační omítka. Naúčtovali mi sanační, nahodili obyčejnou. Kdybych si nedělal detailní fotodokumentaci stavby, ani bych to nepoznal.
Z to plyne, že když nemáte stavební dozor, jako já, musíte na lidi dennodenně dohlížet a kontrolovat jejich práci. A honit je, nebo jsou schopni podstatnou část pracovní doby prokecat a prokouřit. Ale třeba okenáře z Vekry musím pochválit. To byli borci. No, to bude proto, že jsem s nimi měl sepsanou smlouvu 🙂

Pomůže mi školení projektového managementu?
Celá oprava chalupy je hromada různých úkolů. Abych celý ten cirkus efektivně řídil, kupuji si školení projektového řízení od Míry Vlacha a 25. února 2017 vyrážím na školení.

Dobré rady zdarma
Na školení jsem od několika lidí vyslechl dobře myšlené rady, protože už měli vlastní zkušenost s řemeslníky ve stavebnictví. Třeba že když teď v únoru nemám zamluvené lidi, tak opravu chalupy do července rozhodně nestihneme.
Super, díky za vystresování hned v první den školení.
Je únor 2017. Do konce léta musím mít hotovo. V září mám zaplacenou dovolenou v Chorvatsku.

Připrav si balík peněz navíc
Sice nebydlíme, ale hypotéku už platíme. To je jasný. Od února začínáme platit hypotéku cca 15.000 Kč měsíčně. Ale pořád musíme počítat platby nájmu bytu v Berouně (13.500 Kč) a pronájem kanceláře (3.000 Kč).
Zkrátka po dobu opravy chalupy musíme zaplatit navíc k pravidelným platbám (nájem, jídlo, auto atd.) 100.000 Kč za hypotéku. A přesně sto tisíc máme odloženo bokem. Takže tenhle trn v patě je vyřešen.
Zároveň jsme domluveni s majitelem bytu v Berouně, že v červenci vypadneme, aby mohl byt v srpnu zase pronajmout.
Jedeme na dřeň. Musíme chalupu opravit do července. Prostě musíme. To chce vymazlený plán, aby vše běželo jak na drátkách.
A jaký máš plán?
Bourání. To znamená před tím ještě demontovat v chalupě všechno, kudy teče voda a nebo vedou elektrické kabely ve zdech.
- Odmontovat zařizováky
- Sehnat stavební firmu, aby vybourala podlahy, koupelnu, jeden ze dvou komínů a udělala hrubé zednické práce.
- Dohodnout okenáře a vyměnit okna.
- Dohodnout firmu na tepelná čerpadla.
- Dohodnout stavební firmu na lité podlahy.
- Sehnat podlaháře na pokládku dřevěné podlahy.
- Sehnat instalatéry.
- Sehnat elektrikáře.
- Internet. Kde vezmeme internet? Kdy jsem se domluvil se zelenkou?
- O žádném z oborů výše nic nevím! A přesto objednávám, čekám, dohlížím a platím.
Tak vzhůru do opravy chalupy. Začne na jaře 2017 a tady je první vlaštovka.