Zařizovací předměty vyhozené před domem

Oprava staré chalupy začíná ⛏️

Nemám řemeslníky. Jak mám sakra opravit 100 let starou chalupu během půl roku, když nemám řemeslníky? To je úlet! O rekonstrukci baráku nic nevím. Stejně tak o celém stavebnictví. Jsem UX textař, chlápek “od počítačů”, jak by řekli chlapi ve Stádlci 🙂

Umíš opravit chalupu, Adame?

Umím zatlouct hřebík. To jako jo. A taky vzít vrtačku, když musím přivrtat poličku. Třeba do panelu. Ale opravit starou chalupu? A předělat ji na dům k trvalému bydlení? Tak to je, přátelé, PREMIÉRA.

Svépomocí? Na klíč? Něco mezi?

Opravu chalupy začínám plánovat. Každou nabídku zařadím to tabulky pojmenované ROZPOČET STÁDLEC. Podmíněné formátování v Google sheetu však může za to, že už nejde vidět barvy buněk, jak o nich žvaním v tom komentáři.

Tabulka s rozpočtem rekonstrukce Chalupy ve Stádlci v jižních Čechách
Tohle je už verze rozpočtu v době, kdy v chalupě bydlíme. Proto je z 99 % zelený.

Hlavně neztrácet zbytečně čas

Jak zbytečně neplýtvat časem při opravě chalupy? Připravte si plán oprav. Proto píšu “produktový list” ke každé jednotlivé opravě.

Když poptávám rekonstrukci koupelny, přikládám k e-mailu produktový list v PDF. Když posílám poptávku na bourání komína, do e-mailu zase strkám produktový list.

Brzy zjišťuju, že je to dost k hovnu. Proč? Drtivá většina řemeslníků na e-maily nereaguje. A když ano, tak stejně řeknou, že musí přijet na místo to omrknout.

Projektový management

Celá oprava chalupy je hromada různých úkolů. Abych celý ten cirkus efektivně řídil, kupuji si školení projektového řízení od Míry Vlacha.

Na školení Miry Vlacha jsem se učil projektovému řízení, abych mohl projekt rekonstrukce domu správně řídit
Míra Vlach mi ukázal, jak správně řídit jakýkoliv projekt. Třeba i rekonstrukce domu.

Dobré rady zdarma

Na školení jsem od několika lidí vyslechl dobře myšlené rady, protože už měli vlastní zkušenost s řemeslníky ve stavebnictví. Třeba že když teď v únoru nemám zamluvené lidi, tak opravu chalupy do července rozhodně nestihneme.

Super, díky za vystresování hned v první den školení.

Je únor 2017. Do konce léta musím mít hotovo. V září mám zaplacenou dovolenou v Chorvatsku.

Chaloupko, na tebe musím poslat bandu řemeslníků, aby se v tobě dalo bydlet – v životě jsem nedržel zednickou lžíci a stavebnímu byznysu nerozumím

Připrav si balík peněz navíc

Sice nebydlíme, ale hypotéku už platíme. To je jasný. Od února začínáme platit hypotéku cca 15.000 Kč měsíčně. Ale pořád musíme počítat platby nájmu bytu v Berouně (13.500 Kč) a pronájem kanceláře (3.000 Kč).

Zkrátka po dobu opravy chalupy musíme zaplatit navíc k pravidelným platbám (nájem, jídlo, auto atd.) 100.000 Kč za hypotéku. A přesně sto tisíc máme odloženo bokem. Takže tenhle trn v patě je vyřešen.

Zároveň jsme domluveni s majitelem bytu v Berouně, že v červenci vypadneme, aby mohl byt v srpnu zase pronajmout.

Jedeme na dřeň. Musíme chalupu opravit do července. Prostě musíme. To chce vymazlený plán, aby vše běželo jak na drátkách.

A jaký máš plán?

Bourání. To znamená před tím ještě demontovat v chalupě všechno, kudy teče voda a nebo vedou elektrické kabely ve zdech.

 • Odmontovat zařizováky
 • Sehnat stavební firmu, aby vybourala podlahy, koupelnu, jeden ze dvou komínů a udělala hrubé zednické práce.
 • Dohodnout okenáře a vyměnit okna.
 • Dohodnout firmu na tepelná čerpadla.
 • Dohodnout stavební firmu na lité podlahy.
 • Sehnat podlaháře na pokládku dřevěné podlahy.
 • Sehnat instalatéry.
 • Sehnat elektrikáře.
 • Internet. Kde vezmeme internet? Kdy jsem se domluvil se zelenkou?
 • O žádném z oborů výše nic nevím! A přesto objednávám, čekám, dohlížím a platím.

Tak vzhůru do opravy chalupy. Začne na jaře 2017 a tady je první vlaštovka.

2 komentáře u „Oprava staré chalupy začíná ⛏️“

  1. Je to drama jako blázen. A to ještě nevíš, že některé řemeslníky budu muset uprostřed rekonstrukce vyhodit a hledat za ně náhradu. To bude teprve prča 😀 #staytuned

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *