Pravidelná údržba dezinfekční UV lampy Sterilight 🚱

SHRNUTÍ: UV lampu musíte 1x ročně vypnout z elektriky, starou UV zářivku vyměnit za novou a vymontovat z lampy křemennou trubici a tu vyčistit. Dávejte si velký pozor - ta skleněná trubka ráda praská a bez ní vám doma nepoteče voda. Při výměně zářivky proto mějte při ruce vždy náhradní křemennou trubku. Pro jistotu, abyste nedopadli jako já.

Na chalupě vodu sterilizujeme pomocí UV lampy Sterilight, která vyžaduje každoroční údržbu. Jak dělat pravidelnou údržbu UV lampy správně? Na co si dát pozor? Dozvíte se v článku.

Vodu čerpáme z vrtu

Zhruba 35 metrů pod Vincentem je pramen, ze kterého čerpáme naši nepitnou vodu.

Když žijete na samotě u lesa a nejste napojení na vodovodní řad, musíte si pitnou vodu opatřit sami. My máme u chalupy vrt hluboký 40 metrů. Bohužel z něj netryská křišťálově čistá voda. Naopak je velmi železitá, manganitá (= pekelně mastná) a plná breberek.

Proč vodu sterilizujeme

Když si pitnou vodu vyrábíte doma sami, musíte ji především dezinfikovat. Jinak si přivodíte velmi nepříjemné žaludeční obtíže. Bez 100% sterilizace zkrátka nevyrobíte pitnou a zdravotně nezávadnou vodu. To je bez debat.

Výhody UV sterilizace

UV lampa vám vodu zbaví všech breberek, které prostě pít nechcete.

UV lampa zničí naprosto všechny bakterie ve vodě

Na breberky ve vodě je UV lampa jako dělaná. Ultrafialové světlo o vlnové délce 200-300 nm totiž zabije veškeré bakterie, viry a prvoky. Takové věci prostě v pitné vodě mít nechcete.

S UV lampou nemusíte do vody sypat žádnou „chemku“

Když vodu ozařujete ultrafialovým zářením z UV lampy, nepotřebujete do vody lít, nebo sypat žádnou chemii na likvidaci bakterií.

UV záření funguje tak, že naruší DNA mikroorganismu a ten se nemůže dále rozmnožovat.

Výkon UV lampy v čase slábne

Bohužel UV lampa není nesmrtelná. A jednou přijde den, kdy ji zkrátka musíte vyměnit. Ten den se u nás na samotě u lesa opakuje každý rok. UV lampu je potřeba měnit každých 365 dní.

Naštěstí na to nemusím vůbec myslet. Na potřebu výměny mě upozorní lampa sama. Přesněji její zdroj s digitálním ukazatelem počtu dnů do konce životnosti UV zářivky.

Do konce životnosti UV zářivky zbývá 306 dní. Jakmile se na displeji ukáže nula, zdroj několikrát nahlas zapípá, což signalizuje konec životnosti UV zářivky a je potřeba ji vyměnit.

Jak vyměnit UV zářivku Sterilight

1. Zavřete hlavní přívod vody

Zavřete hlavní přívod vody.

Přívod vody uzavřete před UV lampou. Potom jděte do kuchyně, nebo koupelny a otevřete kohoutek studené vody naplno, aby se uvolnil tlak ve vodovodním potrubí.

Když tohle neuděláte, vystříkne na vás voda při demontáži UV lampy.

Když máte uzávěry vody 2, před i za lampou, zavřete oba a žádný tlak a vystříknutí vody nehrozí. Samozřejmě, že něco vyteče, ale neobhodí vás to.

2. Vypněte UV lampu z elektřiny

Vypněte UV lampu z elektrické sítě.

Vypnout lampu z elektřiny můžete klidně dříve, než zastavit vodu, na pořadí nesejde.

Důležité je počkat po vypnutí lampy asi 10 minut, než UV zářivka uvnitř lampy vychladne.

3. Vycvakněte konektor UV zářivky

Vycvakněte konektor a odpojte zářivku.

Teď buďte opatrní. Vycvakněte konektor UV zářivky z lampy stisknutím 2 „paciček“ na černé objímce, viz obrázek a vysuňte konektor z lampy. Pozor, budete vysouvat celou zářivku.

UV zářivka je na konektor připojena pomocí 4 kontaktů, takže zářivku musíte z konektoru odpojit.

UV zářivka Sterilight VIQUA S740RL má 4 kontakty, kterými je připojena k vycvakávacímu konektoru UV lampy.

4. Vysuňte odpojenou zářivku z lampy

Vysuňte odpojenou zářivku z lampy

Samozřejmě, že stará zářivka vám už k ničemu nebude a je potřeba ji ekologicky zlikvidovat.

To znamená ji odvézt do sběrného dvora, protože kontejnery na zářivky zatím nikde instalovány nejsou.

priority_high

Pozor – drama na obzoru

Pokud vám doma teče z vrtu nebo ze studny voda plná železa a manganu, musíte z lampy vymontovat a vyčistit ještě křemennou trubici, ve které je zářivka vsunutá.

Ta křemenná trubice je v podstatě ochranné pouzdro, kolem kterého proudí voda. No a právě tohle pouzdro je po 1 roce provozu zanesené rzí a mastnotou a může snižovat účinnost sterilizace.

Pozor – při demontáži může skleněná trubice prasknout a jestli nemáte náhradní, nepoteče vám v baráku voda, tak jako nám. Při demontáži plastové matice ta křemenná trubka praskla a prakticky vyřadila z provozu náš celý vodovod – neměl jsem totiž žádnou náhradní.

Buďte chytřejší a kupte si náhradní křemennou trubici, ať nedopadnete jako já.

Když vám praskne křemenná trubice, jste v pytli. Musíte objednat na e-shopu a s trochou štěstí vám dorazí do druhého dne. Tady si ji můžete objednat přímo z Heuréky.

Objednat křemennou trubici na Heuréce

5. Vymontujte křemennou trubici

Vyšroubujte krajní plastové matice, sundejte těsnění a vyndejte trubici.

Vyšroubujte horní plastovou matici, která drží křemennou trubici. Na konci skleněné trubice je nasunutý gumový o-kroužek (gumové těsnění), který brání vytékání vody ven z kovového těla lampy. Ten kroužek sundejte. Buďte opatrní, trubice ráda praská.

Připravte si pod lampu kbelík na jímání vody, která vyteče z UV lampy.

Tady vsuvka: Když máte lampu namontovanou blbě, jako já a máte ji vodorovně (nikoliv svisle, viz úvodní obrázek článku), tak se připravte na to, že voda poteče z obou otvorů současně. Ale hlavně nevyteče všechna, což je problém navíc. Budete ji muset z kovového těla lampy „vysosat“ smotanou hadrou a nacpanou dovnitř lampy. Když totiž v kovové lampě zůstane voda, nepodaří se vám instalovat křemennou trubici, aniž byste ji uvnitř zmáčeli, což nesmíte – uvnitř bude UV zářivka. To mi bohužel před instalací neřekl ani návod UV lampy Viqua, ale ani poučený instalatér (debil!).

Pak vyšroubujte spodní plastovou matici, vytáhněte pružinu a držte skleněnou trubici nahoře.

Křemennou trubku vysuňte z UV lampy zhora.

Teď sundejte dolní gumový o-kroužek a zároveň se shora vytáhněte skleněnou trubici z UV lampy.

Možná už při povolení matice vám začne z lampy vytékat voda, ale kbelík už máte připravený, že 😉

6. Vyčistěte/vyměňte křemennou trubici

Vyčistěte křemennou trubici silným odvápňovačem, třeba durgolem.

Na skleněné trubici se usazuje vodní kámen a rez, což omezí účinnost UV záření z výbojky, která je uvnitř UV lampy zasunutá právě do křemenné trubky.

Proto je nutné tu trubici při výměně zářivky taky demontovat a vyčistit ji. Ideálně nějakým odstraňovačem rzi a vodního kamene. V USA na to mají přímo kategorii výrobků domácí chemie označenou jako CLR (Calcium, Lime, Rust).

Americký CLR, nebo v ČR dostupný durgol na koupelny nebo durgol forte fungují dobře na vyčištění křemenné trubice.

Ten CLR čistič v ČR bohužel není k dostání. Ale velmi dobře funguje v Česku prodávaný durgol, ideálně durgol forte – ten je dost silný.

Koupit ho můžete v jedinném e-shopu „Vybavení pro úklid“ – po kliknutí na banner níže pak stačí přímo v e-shopu napsat do vyhledávacího pole „durgol forte“ a našeptávač vám ten zelený durgol forte zobrazí.

Takhle vypadá vyčištěná, ještě mokrá křemenná trubice pro UV lampu Sterilight. Důležité je, aby byla suchá uvnitř. Když ji vyfoukáte fénem, máte ji za minutu suchou 🙂

7. Namontujte trubici zpět do UV lampy

Namontujte trubici do lampy v opačném pořadí, než při demontáži.

Suchou a čistou skleněnou trubku vsuňte do UV lampy. Držte ji zhora a pomalu ji vsunujte, až dole vyleze a rovnou na ni nasaďte gumový o-kroužek a našroubujte plastovou matici s pružinou.

Potom nasaďte gumový o-kroužek i na horní konec trubice tak, aby trubice těsnila na obou koncích.

Teď už zbývá jen našroubovat horní plastovou matici. POZOR – buďte velmi opatrní při utahování – skleněná trubice by mohla prasknout.

8. Otestujte vodotěsnost

Ještě než do UV lampy nainstalujete novou UV výbojku, ujistěte se, že je křemenná trubka dobře utěsněná. Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby do zářivky pod proudem vtekla voda, že jo 💀

Jednoduše otevřete hlavní uzávěr vody a případně i ten druhý za lampou a sledujte, jestli z lampy na žádné straně nekape voda. Když máte kolem matic sucho, můžete namontovat novou UV zářivku.

9. Namontujte novou zářivku a vynulujte počítadlo

Novou zářivku vsuňte do skleněné křemenné trubice zhora dolů tak, aby nahoře byly kontakty na připnutí konektoru elektrického zdroje.

Zapněte zdroj do elektrické sítě a souběžně držte tlačítko z boku na zdroji po dobu 10 sekund, dokud to nezapípá. Tím vynulujete zdroj, respektive nastavíte počítadlo na 365 dní.

Šikovný jest ten, kdo dočetl až sem. Fakt 🙂 Za odměnu nechť si upeče domácí chleba podle mě. Tu je recept na chleba z droždí.

PrazakVenkovanem

PrazakVenkovanem

Leave a Replay

Kdo jsem?

Adam Vrána – spokojený venkovan, autor blogu o rekonstrukci 100 let staré chalupy. 37 let jsem prožil v panelácích v Ostravě, Praze a Berouně. Zednickou lžíci jsem vzal do ruky poprvé v roce 2018.

Živím se jako UX textař

Nejnovější zápisky

Sledujte mě na FB

Můj instáč